Christina Aguilera

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Christina Aguilera

Mesaj Scris de Vizitato la data de Sam Ian 02, 2010 9:20 pm

Xtina

Cristina Maria Aguilera s-a născut în Staten Island, New York la data de 18 decembrie, 1980. Tatăl său, Fausto Wagner Xavier Aguilera era sergent în armata S.U.A., iar mama sa, Shelly Loraine Fidler, profesoară de limba spaniolă. Tatăl Cristinei s-a născut în Guayaquil, Ecuador, iar mama sa avea ascendenţi irlandezi (bunicii săi au emigrat din County Clare)[2].

Christina Aguilera a trăit alături de părinţii săi până la vârsta de 7 ani. Când aceştea au divorţat ea a fost luată, împreună cu sora ei (Rachel Aguilera), pentru a fi crescute de către mama lor, în casa bunicii, în Rochester, Pennsylvania, o suburbie a oraşului Pittsburgh. Conform cântăreţei şi mamei sale, tatăl său era un om foarte controlat, dar le abuza psihic şi emoţional. Mai târziu, Aguilera a compus cântece despre copilăria ei dificilă. I'm OK din albumul Stripped şi Oh Mother din albumul Back To Basics sunt cele două piese în care Aguilera reaminteşte traumele copilăriei. Tatăl său a încercat să o contacteze, dar Christina a rupt orice legătură cu el. [3]. Deşi tatăl său i-a scris, Christina a eliminat orice posibilitate de a-l întâlni.
Primele sale cântece: Genie in a Bottle, What a Girl Wants şi ''Come on Over Baby au urcat pe poziţia numărul 1 în topuri în anii 1999 şi 2000, iar cântecul I Turn to You a obţinut locul 3. Aguilera a câştigat secţiunea de „Debutul anului” şi a fost nominalizată la secţiunea „Cea mai bună voce pop feminină” la Ediţia din anul 2000 a premiilor Grammy.

Mai târziu, în anul 2000, Aguilera şi-a subliniat moştenirea latină, lansându-şi primul său album în limba spaniolă intitulat Mi Reflejo. Acest album a apărut pe data de 12 septembrie 2000. Conţine versiunile în limba spaniolă a cântecelor de pe albumul său de debut, în limba engleză. A obţinut locul 27 în top Billboard 200, iar în america latină Mi Reflejo a obţinut locul 1 în topul albumelor Latine. În anul 2001 Aguilera a câştigat la gala Latin Grammy Awards premiul pentru „Cea mai bună voce pop”. Mi Reflejo a fost vândut în 3.5 milioane de exemplare pe plan mondial. Acesta a obţinut discul de aur (500,000) în S.U.A. şi 3 discuri de platina (600,000 Versiunea latino) [9]. Aguilera a câştigat, de asemenea, la World Music Award premiul pentru cel mai bine vândut album latino al anului.
Pe data de 29 octombrie 2002, după multe negocieri şi multă muncă depusă, cel de-al doilea album al Christinei Aguilera a fost lansat pe piaţa internaţională. Acest material discografic, intitulat Stripped era complet înregistrat în limba engleză. Acesta a fost de asemenea un succes comercial, vânzandu-se în prima săptămână de la lansare în 330.000 exemplare şi intrând pe locul 2 în topul Billboard 200. Majoritatea pieselor de pe Stripped au fost compuse de către Aguilera, fiind influenţat de mai multe subiecte şi stiluri, incluzând rhythm, blues,gospel, soul, balade, pop rock, hip-hop şi jazz. Albumul a fost foarte bine primit şi de către criticii muzicali. Acesta îi scotea în evidenţa calităţile vocale, iar imaginea Aguilerei se schimbase într-una mult mai provocatoare.
Cel de-al treilea album al Christinei, intitulat Back to Basics a fost lansat pe data de 15 august, 2006 a ocupat numărul unu în 13 ţări. Primul single, intitulat Ain't no other Man, a fost aclamat de către critici. Acesta a fost un succes substanţial, ocupând locul 2 în topul United World Chart, locul 6 în S.U.A. şi a intrat în top 5 în Europa. Single-ul a fost primit ca o bună piesă de revenire, ea rămânând în afara reflectoarelor, după era Stripped. Aguilera a descris dublul album ca fiind :„O întoarcere în anii 20, 30, 40, cu influenţe jazz, blues şi feel-good soul music şi un twist modern.”
Aguilera este o Spinto Soprano, binecunoscută pentru vocalele puternice şi vocea foarte puternică. Ea a rivalizat cu multe alte cântăreţe contemporane şi a fost numită drept: „Vocea generaţiei noastre”.[60][61] În timpul emisiunii All Eyes on Christina John Norris a spus că Aguilera are :„o voce care cuprinde patru octave”[62].

Aguilera are posibilitatea de a cânta în registrul fluierului (Cel mai înalt posibil pentru vocea umană). Totuşi ea nu cântă foarte mult în acest registru, preferând să cânte mult mai puternic, în registrul mediu. Aguilera a ocupat locul 1 în topul COVE 100 Best Pop Vocalist, cu scorul maxim de 50 de puncte.[63] Christina a ocupat locul 5 în topul celor mai mari 22 de voci ale MTV.[64] Un articol din revista Entertainment Weekly menţionează ascuţita notă din registrul „câinilor” pe care o poate cânta Christina în piesa Soar ( 3:20) de pe albumul Stripped.[65] Adiţional, Axl Rose, solistul formaţiei Guns N' Roses, a numit-o pe Aguilera „una dintre cele mai bune vocaliste ale timpurilor noastre”.[66] În topul celor mai bune interpretări în direct, în cadrul Premiile Grammy, Christina Aguilera ocupă poziţia cu numărul trei, pentru interpretarea melodiei It's A Man's Man's Man's World din anul 2007. Într-un interviu, Celine Dion a descris-o pe Aguilera drept „probabil cea mai bună voce a lumii”.

i adore her music i luv u pur si simplu imi plc toate melodiile ei si de knd ma stiu ascult muzik ei...nu este comerciala ...is just soul...emotii...lucruri spuse pe kre altii le considera tabu, se simt jenati sa o spuna...apara tot ceea ce crede -ceea ce mi se pare sooper-...and at the end of the day/song u realize is just a human been...multe din melodiile ei mau markt...mau facut sa fiu stronger ...

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Re: Christina Aguilera

Mesaj Scris de allexia la data de Mar Ian 05, 2010 5:02 pm

oh yeah bro...tu si christina aguilera faceti o super echipa i luv u tu fugi cu ea ca am eu grija de jordy sa nu va intrerupa Laughing
now for real i like x sometimes dar si cand ascult nu ma mai satur de melodiile ei...intradevar mi se pare cea mai tare voce a generatiei noastre/a mele mai mult Laughing si admir la ea faptul ca desi este o super vedeta nu-si impopotoneaza copilul (permitandu-i dreptul la o copilarie normala) si este foarte des prinsa in ipostaze foarte tandre/normale cu max ...este printre putini artisti pe care o respect i luv u
allexia
Moderator
Moderator

feminin Berbec Dragon
Data nasterii : 05/04/1988
Data de inscriere : 17/11/2009
Varsta : 29

Sus In jos

Mesaj Scris de Andreea si atat la data de Joi Mai 27, 2010 1:42 pm

O voce de remarcat,o foarte frumoasa artista si nu in ultimul rand o foarte grijulie mamica.
Imi place,nu sunt eu prea mare fana a ei,dar imi plac melodiile ei.Una dintre preferatele mele este What a girl whant :x!
off:Pozele sunt editate de tine nu ?smile
Andreea si atat
show some respect

feminin Berbec Mistret
Data nasterii : 17/04/1995
Data de inscriere : 24/04/2010
Varsta : 22
Localizare : in lumea mea

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat