Sherlock Holmes

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Sherlock Holmes

Mesaj Scris de EllaLooka la data de Dum Ian 24, 2010 11:49 am

Watch here full movie :D
http://megashare.info/watch.php?id=T1RZdw

Titlu: Sherlock Holmes
Data lansare (SUA): 25 Decembrie 2009
Data lansare (Romania): 01 Ianuarie 2010
Perioda filmare: 3 Octombrie 2008
Incasari weekend: 62,390,000 $
Incasari totale: 180,082,554 $
Site oficial: Sherlock Holmes

Scurta descriere a filmului:

Povestea filmului este o portretizare dinamica a faimosului personaj Sherlock Holmes, alaturi de partenerul sau loial Watson. Cu adevarate abilitati de lupta si legendarul sau intelect, Holmes se va lupta sa isi infranga noul lui nemesis, in acelasi timp incercand sa opreasca complotul acestuia, care ar putea distruge intreaga tara.

Scurt istoric al personajului principal:

Sherlock Holmes este un detectiv particular, un personaj de ficţiune de la sfârşitul secolului al 19-lea şi începutul secolului 20, a cărui primă "apariţie publică" a fost în 1887, fiind creat de scriitorul şi medicul britanic Sir Arthur Conan Doyle.

Sherlock Holmes a devenit faimos pentru cunoştinţele sale profunde în cele mai variate domenii, spiritul său de observaţie remarcabil, profunzimea gândirii sale şi înţelegerea logică a celor mai variate cazuri şi întâmplări. Holmes este probabil cel mai faimos detectiv fictiv şi, desigur, unul dintre cele mai cunoscute şi universal recunoscute personaje literare.

Conan Doyle a scris patru romane şi cincizeci şi şase de povestiri sau nuvele în care apare creaţia sa literară. Aproape toate sunt povestite de Doctorul John H. Watson, prietenul şi biograful lui Holmes, cu excepţia notabilă a două dintre ele, narate de însuşi Sherlock Holmes şi alte două, scrise la persoana a treia.

Povestirile au apărut la început într-un serial al revistei The Strand, urmând apoi să apară de-a lungul unei perioade de mai bine de patruzeci de ani. Această modalitate de apariţie era foarte comună a acelor timpuri întrucât şi operele lui Charles Dickens, spre exemplu, au apărut, la rândul lor, într-o manieră foarte asemănătoare. Considerând ansamblul tuturor povestirilor, nuvelelor şi romanelor, perioada temporală acoperită este 1878 - 1903, cu un caz final în 1914.

Este interesant de observat că acest personaj literar a devenit atât de faimos de-a lungul timpului încât a devenit probabil cel mai jucat personaj de către cei mai mulţi actori. În acelaşi timp, conform unei estimări făcută de ziarul The Times, după 1964 vânzările în întreaga lume a povestirilor cu Sherlock Holmes au trecut pe locul doi, după Biblie, care este de departe cea mai vândută carte a tuturor timpurilor.

Parerea editorilor:

http://www.filmblog.ro/sherlock-holmes-2009.html [e mult asa ca nu are rost sa va plictisesc punand totul aici]

Poze:

EllaLooka
show some respect

feminin Fecioara Capra
Data nasterii : 01/09/1991
Data de inscriere : 16/11/2009
Varsta : 26

Sus In jos

Re: Sherlock Holmes

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Ian 24, 2010 12:19 pm

Sa vada mai bine lumea in postul lu mamy nu merge pus :D :D
Filmul e super si deja noi il asteptam pe al 2 lea :D e cu masonei si vraji i luv u i luv u mie si lu mamy ne-a placut fugiti sa-l vedeti e super i luv u i luv u

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Ian 25, 2010 9:16 am

lam vazut...ha ha ha
e soooooooooooper ...sincer mi s.a parut mai tare dekt avatar :D e mult mai tareeeee de fapt...am ras o groaza si ii ador felul de a fi al lui sherlock...sooper inteligent omul...tare si povestea de amoare dintre aia mcii 2 :D Laughing si hoooooooooot jude law i luv u

ce fata are sherlokitu`

soooper faza :D

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Ian 25, 2010 11:34 am

brooooooooooooooo era cu masonei ai vazut? rolling on the floor eh tre se mergem toate 3 la un film , dupa sesiune ce zici bro? : >

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Ian 26, 2010 2:36 pm

da brooooooo la unul cu restante k o sa am kteva Laughing pff ce viatza de student am.... rolling on the floor trebuieeeeee sa vedem niste3 comedii :D ....sau paote merem sambata aqm ? :D ...sa vedem ... smile va ubeeeeeeeee [asta pt k mi-a dat drumul; kloomea la curent si la neeet Laughing pana aqm am fost omul pesterii Laughing ]

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Karmen la data de Mier Iun 23, 2010 9:55 pm

Eu am vazut de 2 ori filmul pentru ca prima data m-am holbat la Jude Law rolling on the floor Mi-a placut foarte mult, replici inteligente .. merita toti banii. De abia astept filmul 2.
Karmen
feeling flirty
feeling flirty

feminin Berbec Caine
Data nasterii : 11/04/1994
Data de inscriere : 15/06/2010
Varsta : 23
Localizare : Constanta

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat