Heath Ledger

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Heath Ledger

Mesaj Scris de Andreea si atat la data de Joi Mai 27, 2010 4:17 pm

Heath Andrew Ledger s-a nascut la 4 aprilie 1979 in Perth, Australia. Parintii lui, Sally Ledger Bell, o profesoara de franceza si Kim Ledger, inginer, au divortat cand el avea 11 ani. Mai are o sora mai mare, Kate. El si sora sa sunt numiti dupa doua personaje din cartea "Wuthering Heights" de Emily Bronte. Familia sa detine The Sir Frank Ledger Charitable Trust. A urmat scoala primara Mary's Mount din Gooseberry Hill si, mai apoi Guildford Grammar, unde, la varsta de zece ani, l-a jucat pe Peter Pan intr-o piesa scolara.
La varsta de zece ani s-a inscris la un teatru local. Sase ani mai tarziu se muta in Sidney impreuna cu prietenul sau Tony DiCarlo si se stabilste la Sydney cu scopul de a-si fauri o cariera . Destul de repede , reuseste sa apara in cateva roluri in seriale de televiziune australienea, continuandu-si cariera de actor de teatru ca membru al companiilor Globe Shakespeare Company si Midnight Youth Acting Company. În 1997, Ledger a detinut rolul principal în serialul "Roar", alãturi de Keri Russell, pelicula filmata in Queensland, Australia. In serial este un print celtic. Primul film de lung metraj in care participa este pelicula australiana a anului 1997 ''Blackrock'', rol care ii aduce o popularitate deosebita in Australia, el fiind invitat sa participe la showul TV ''Sweat'', in care joaca roul unui ciclist homosexual. Filmul "Two Hands" a obtinut la Australian Film Institute în 1999 premiul pentru "Cel mai bun film" si i-a adus actorului premiul pentru "Cea mai buna interpretare". Are un rol principal in "10 Things I Hate About You", versiunea moderna a piesei "The Taming of The Shrew" de Shakespeare. In 2001 castiga premiul ShoWest al "artistului de maine", ce are la baza performanta sa din filmul "The Patriot", in care joaca alaturi de Mel Gibson. Primeste premiul "Best Actor of 2005" atat din partea New York Film Critics Circle, cat si din partea San Francisco Film Critics Circle pentru rolul Ennis del Mar din filmul "Brokeback Mountain". Pentru acelasi rol a primit si o nominalizare la Globul de Aur si o nominalizare la Acadamy Award. La varsta de 26 ani, Ledger devine unul dintre cei mai tineri actori nominalizati la Oscar. Tot in anul 2005 este interpretul lui Giacomo Casanova, in filmul cu acelasi nume. Un an mai tarziu, actorul este invitat sa se alature academiei Academy of Motion Picture Arts and Sciences. In 2007 este unul dintre cei sase actori ce au portretizat diferitele parti ale personalitatii cantaretului Bob Dylan in filmul "I'm Not There", alaturi de Christian Bale, Richard Gere, Cate Blanchett, Marcus Carl Franklin si Ben Wishaw. Alaturi de Christian Bale apare si in "The Dark Knight", unde il joaca pe Joker.
Ledger este jucator de sah si a castigat campionatul de juniori la varsta de zece ani.
Din august 2002 pana in aprilie 2004 a avut o relatie cu actrita Naomi Watts pe care a cunoscut-o in timpul filmarilor de la "Ned Kelly". A cunoscut-o pe Michelle Williams pe platourile de la "Brokeback Mountain", iar fiica lor, Matilda Rose s-a nascut in New York, la data de 28 octombrie 2005. Fetita a fost botezata de Jake Gyllenhaal si Busy Phillips (Dawson's Creek).
Problemele cu paparazzi din Australia l-au facut pe Ledger sa-si vanda locuinta din Bronte, New South Wales si sa se mute in Brooklyn, Statele Unite, impreuna cu Williams. In septembrie 2007, Larry Williams confirma ziarului Daily Telegraph ca fiica sa si Heath au terminat relatia. Ulterior, actorul este vazut cu Mary-Kate Olsen.
Actorul si-a dorit sa devina director de film si debuteaza in 2006 cu videoclipul artistului australian N'fa (melodia "Cause an Effect"). La Festivalul de Film din 2007, Ledger si-a exprimat dorinta de a face un film despre Nick Drake, trubador englez ce a murit la varsta de 26 ani in urma unei supradoze de antidepresive.
Pe 22 ianuarie 2008, Heath Ledger trece in nefiinta in apartamentul sau din SoHo Manhattan, in urma unui abuz de medicamente prescrise de medic.

Filmografie

1. The Imaginarium of Doctor Parnassus (2009) .... Tony
  2. The 81st Annual Academy Awards (2009) .... Propriul rol
  3. The Dark Knight - Cavalerul negru (2008) .... The Joker
  4. Oscar, que empiece el espectáculo (2008) .... Propriul rol
  5. Dark Tracks (2008) .... Propriul rol
  6. I'm Not There. (2007) .... Robbie Clark
  7. Candy - Iubire si dependenta (2006) .... Dan
  8. Casanova (2005) .... Casanova
  9. Brokeback Mountain - Brokeback Mountain - O iubire secreta (2005) .... Ennis Del Mar
  10. Logo Movie Special: 'Brokeback Mountain' (2005) .... Propriul rol
  11. The Making of 'Lords of Dogtown' (2005) .... Propriul rol
  12. The Brothers Grimm - Fratii Grimm (2005) .... Jacob Grimm
  13. Lords of Dogtown - Lorzii din Dogtown (2005) .... Skip
  14. Venecia 2005: Crónica de Carlos Boyero (2005) .... Propriul rol
  15. Ned Kelly (2003) .... Ned Kelly
  16. The Order (2003) .... Alex Bernier
  17. The Four Feathers - Fara onoare (2002) .... Harry Feversham
  18. Monster's Ball - Puterea Dragostei (2001) .... Sonny Grotowski
  19. A Knight's Tale - Povestea unui cavaler (2001) .... Sir William Thatcher
  20. Sexy Armor and a Rock Band on Tour (2001) .... Propriul rol
  21. Heath Ledger Profile (2001) .... Propriul rol
  22. The Ray Martin Show (Serial TV) (2001) .... Propriul rol
  23. The Rock Music Scene in 1370 (2001) .... Propriul rol
  24. The Making of 'A Knight's Tale' (2001) .... Propriul rol
  25. A.J. After Hours (Serial TV) (2000) .... Propriul rol
  26. The Patriot - Patriotul (2000) .... Gabriel Martin
  27. The Art of War (2000) .... Propriul rol
  28. 10 Things I Hate About You - 10 chestii nu-mi plac la tine (1999) .... Patrick Verona
  29. Two Hands (1999) .... Jimmy
  30. Roar (Serial TV) (1997) .... Conor
  31. Blackrock (1997) .... Toby
  32. Paws - Un catel detectiv (1997) .... Oberon
  33. Roar: The Making of (1997) .... Conor
  34. Sweat (Serial TV) (1996) .... Snowy Bowles
  35. Ship to Shore (Serial TV) (1993) .... Cyclist
  36. Clowning Around (1992) ....
  37. Home and Away (Serial TV) (1988) .... Scott Irwin (unknown episodes, 1997)

E THE ONE ! Il ador :x!

E asa frumos :x...Si sa nu va mai aud ca'l comparati cu nenea alalalt din BT ca ne suparam:-w

Heath ❌x:x!
Andreea si atat
show some respect

feminin Berbec Mistret
Data nasterii : 17/04/1995
Data de inscriere : 24/04/2010
Varsta : 22
Localizare : in lumea mea

Sus In jos

Re: Heath Ledger

Mesaj Scris de Chiquita la data de Joi Mai 27, 2010 5:32 pm

dap si mie imi place de el si imi place si cum joaca :D e si sweeeeett

kisskisskisskisskisskiss

Chiquita
Admin

feminin Capricorn Capra
Data nasterii : 07/01/1992
Data de inscriere : 16/11/2009
Varsta : 25
Localizare : undeva pe luna

http://imaginatie-bogata.forumhit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Andreea si atat la data de Joi Mai 27, 2010 5:40 pm

Cum puteam eu sa nu fac un topic despre el ?Laughing
Doar e Brandon ❌x:))!
Andreea si atat
show some respect

feminin Berbec Mistret
Data nasterii : 17/04/1995
Data de inscriere : 24/04/2010
Varsta : 22
Localizare : in lumea mea

Sus In jos

Mesaj Scris de Veela la data de Joi Mai 27, 2010 6:46 pm

ahhh Heath......
deci eu inca nu constientizez, sau nu vreua sa constientizez ca nu mai e...
in pacate, m-am interesat mai mult de el dupa moartea lui decat inainte si nu prea imi convine chestia asta dar vorba aia, niciodata nu ii prea tarziu Laughing

anyway, nu stiu de ce dar imi e foarte drag, sau imi era foarte drag omul asta :D..juca asa de bine si de natural...

filmul meu preferat cu el e Candy si cred ca de fiecare data plang la el....e genial, mie mi se pare cel mai bun film al lui...
Veela
Admin

feminin Rac Cocos
Data nasterii : 14/07/1993
Data de inscriere : 17/11/2009
Varsta : 24
Localizare : Cluuuuj

Sus In jos

Mesaj Scris de Albinutzsa la data de Joi Iun 03, 2010 3:39 am

RIP Heath Sad You`ll always be in our heart broken heart

Chiar ieri am descarcat packul cu toate filmele lui caci nu le-am vazut pe toate..
Si am de gand sa le revad si pe cele pe care le-am vazut acum cativa ani Sad
Pacat de el ca s-a dus prea devreme de langa noi broken heart Insa va ramane intotdeauna viu in inimile noastre.
Albinutzsa
show some respect

feminin Berbec Maimuta
Data nasterii : 20/04/1992
Data de inscriere : 14/12/2009
Localizare : Mystic Falls ;x

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Joi Iun 03, 2010 6:53 am

un sooope actor cu un aer foarte natural i luv u
eu il ador de knd a jukt pe patrick verona...un film sooper reusit i luv u
e un actor complex...pakt k a ales sa plece....avea foarte multe de demonstrat Sad

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Chiquita la data de Joi Iun 03, 2010 12:44 pm

Crying or Very sad da asa e you and me:x juca de minune rolul lui patrick :x il adoram pur si simplu Sad acum ce actor o sa bage aia? Sad sau a terminat toata filmarea la serial? :D

Chiquita
Admin

feminin Capricorn Capra
Data nasterii : 07/01/1992
Data de inscriere : 16/11/2009
Localizare : undeva pe luna

http://imaginatie-bogata.forumhit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat